Ieri, 17 septembrie 2020, la Bucuresti, s-au desfăşurat lucrările celui de-al 10-lea Congres al Confederaţiei Naţionale a Sindicatelor Libere din România-
FRĂŢIA, moment de bilanţ al activităţii desfăşurate în perioada celor 4 ani de la Congresul precedent şi până acum, dar şi de alegeri pentru noua conducere colectivă a organizaţiei noastre.

Raportul de activitate prezentat de preşedintele Confederaţiei a evidenţiat cele mai importante acţiuni derulate de organizaţia noastră, care au avut în
vedere reprezentarea intereselor lucrătorilor, acţiuni referitoare la salarii, condiţii de munca, digitalizare şi tehnologizare, criza determinată de Covid 19 şi consecinţele acesteia asupra lucrătorilor, migraţia forţei de muncă, protecţie socială. Sunt paşi importanţi care au fost făcuţi, dar provocările din ce în ce mai multe de pe piaţa forţei de muncă din România, ne responsabilizează si ne mobilizează pentru a ne asuma misiuni din ce in ce mai complexe, pentru a ne adapta răspunsul sindical şi pentru a contracarea efectele dure resimţite de lucrători.

În acest context social și economic dificil, CNSLR-FRĂȚIA a gândit Strategia pentru perioada 2020-2024 axată pe următoarele obiective strategice:
– consolidarea organizațională a Confederaţiei , prin creşterea numărului de membri de sindicat, prin creşterea competenţelor, expertizei și eficienţei
Confederaţiei, prin creşterea capacităţii de reprezentare a membrilor noştri, la toate nivelurile (naţional, sectorial, teritorial sau la nivel de companie) și diversificarea serviciilor oferite membrilor noştri;
– demersuri sindicale pentru adecvarea, adaptarea și ameliorarea cadrului legislativ, referitor la organizarea şi reprezentarea lucrătorilor, la condiţiile actuale determinate de transformările contextului economic şi, în mod particular, pentru consolidarea dialogului social
– dezvoltarea capacităţii de relaţionare a Confederaţiei, în plan intern şi internaţional și optimizarea promovării imaginii CNSLR- FRĂŢIA.

In urma votului exprimat in cadrul Congresului a fost aleasa noua echipă de conducere a confederaţiei;

⦿ Leonard Sorin BĂRĂSCU – președinte
⦿ Florin BERCEA – prim-vicepreședinte
⦿ Cătălin MUȘOI – vicepreședinte
⦿ Marius Ovidiu NISTOR – vicepreședinte
⦿ Florin DOBRESCU – vicepreședinte
⦿ Petre Petrea TANCĂU – vicepreședinte
⦿ Cristinel GODINAC – vicepreședinte